Обзор книг Анки Упалы "На заснежаны востра+" и Винсента Ван Гога "Письма к брату Тео"

Чужие письма

Анка Упала. На заснежаны востраў.
Выдавецтва «Янушкевiч», Мiнск, 2017.

Гэты водгук я пiшу, калi кнiга–аб’ект яшчэ ў прамежкавым стане: памiж электроннай версiяй i папяровай. Наконт жанру я б таксама падумала. Раман? Эсэ? Падарожныя нататкi? Пачынаецца вобразна: «Памiж ранiшнiм зiмовым сонцам i вокнамi цягнiка, якi вязе мяне ў горад, дзе я нарадзiлася, праносiцца гiганцкая, уровень з дрэвамi, срэбная лiса, шырокi хвост паралельна спiне. Кончыкi паўсцiнак ззяюць у кантравым святле». Але публiцыстычнасць будзе нарастаць. Высокая ступень адкрытасцi гарантаваная, што падказвае сам псеўданiм аўтаркi: колькi ў свой час было шуму ад такой постмадэрновай iнтэрпрэтацыi iмя беларускага класiка. Так, Анка Упала, яна ж Алена Казлова, пiсьменнiца i перакладчыца, не любiць стэрэатыпаў, кансерватызму i ксенафобii. I вельмi хоча падзялiцца сваiм досведам ад навучання ў Швецыi, у школе шведскай мовы для дарослых. Вось дзе палiгон для вызначэння рознасцi менталiтэтаў i асобасных якасцей! З Аленай вучацца студэнты з Сiрыi, Самалi, Узбекiстану, Расii, Кiтая. Хтось — бежанец, хтось пераехаў у пошуку лепшай долi цi проста хоча пашырыць лiнгвiстычны багаж. Ёсць наркаманы, сексiсты, фанатыкi веганства... «Мяне завуць Алена, я люблю фатаграфаваць, Нiна любiць чытаць кнiгi, Зэйн — катацца на ровары, Ванг Вэй — слухаць музыку, Ясмiн любiць жыццё, Сулаф любiць падарожнiчаць, Эмiко — гатаваць, Тунтэматон любiць трэнiравацца, Фартун любiць гаварыць». Мы часам не ўяўляем, наколькi дзесьцi людзi адрозна ад нас думаюць. «Нядаўна я не магла знайсцi ў краме цукар, i паколькi нiкога з супрацоўнiкаў паблiзу не было, доўга не думаючы, спытала, цi не ведаюць яны, дзе звычайна цукар, у пажылой спадарынi i спадара, якiм надарылася стаяць побач. У Мiнску так спытацца — звычайная справа. Але па твары спадарынi i па тым, з якой здзiўлена–абуранай iнтанацыяй яна перапытала пра маю патрэбу, я зразумела, што ўчынiла неверагоднае i парушыла мяжу, якую пераходзiць нельга». Проста нагадвае эпiзод з «Iнтэрдзяўчынкi» Кунiна, калi гераiня пайшла прасiць соль у еўрапейскiх суседзяў. З другога боку, у нашай ментальнасцi свае недахопы, i яшчэ якiя. Супастаўляйце i думайце.

Винсент Ван Гог. Письма к брату Тео.
Азбука–Классика, Москва, 2018.

«Эти письма больно читать физически — потому что он чувствовал жизнь остро, как бритвой по горлу — жизнь во всем абсолютно», — гласит один из отзывов. Действительно, письма к брату Теодору, который всю жизнь поддерживал и понимал Винсента, невероятно пронзительные, литературно интересные и ценные для тех, кто хочет осваивать ремесло художника.

«Если рисуешь иву так, словно она — живое существо, — а, в конце концов, так оно и есть, — все окружение получается само собой; нужно только сосредоточить все внимание на этом дереве и не отступать, пока оно не начнет жить».

Из 928 писем художника, которые дошли до нашего времени, более 650 адресованы Тео. Из них предстает отнюдь не сумасшедший живописец–бродяга, но человек думающий, посещающий выставки и музеи, следящий за новинками литературы. «Ты, как и я, уже открыл Гейне и Уланда; но будь осторожен, мой мальчик, стихи — это довольно опасная штука: иллюзия не длится долго, не предавайся же ей...», «Я невольно и ярко представил себе людей, которые некогда жили в Хэмптон–Корте, при Карле I и его супруге. Это она сказала: «Благодарю тебя, Боже, за то, что ты создал меня королевой, но королевой несчастной». Над ее могилой Боссюэ произнес задушевное слово. Есть у тебя «Надгробные речи» Боссюэ? Иногда мы узнаем нечто очень личное, можем по–другому интерпретировать события, о которых энциклопедические статьи сообщают скупыми словами. В конце концов, увидим мир глазами художника: «Выйдя из церкви, я в одиночестве совершил прекрасную прогулку по плотине, мимо мельниц; небо сверкало над пастбищами и отражалось в канавах».

Издания для обзора предоставлены книжным магазином «Академическая книга», Минск, пр-т Независимости, 72.
Полная перепечатка текста и фотографий запрещена. Частичное цитирование разрешено при наличии гиперссылки.
Заметили ошибку? Пожалуйста, выделите её и нажмите Ctrl+Enter