Обзор книг Михала Барановского "Volumen.1" и Станислава Лема "Возвращение со звезд"

Созвездие рифмы

Мiхал Бараноўскi. Volumen.1. Мiнск, 2016


Выдатна аформленая маладым дызайнерам Ксенiяй Шталенковай дэбютная кнiга паэта i барда Мiхала Бараноўскага нагадвае кантату цi альбом арт–рока. I не толькi таму, што ў ёй музычныя тэрмiны, пачынаючы з назвы. Складаныя рытмы, нечаканыя сугуччы так i вымагаюць музычнага суправаджэння.

Лагiстычная кантора «Ной i сыны» ўжо замовiла барк...

Рыштаваннi ўзводзяць за Траецкiм прадмесцем на «Выспе слёз»...

Ною ў п’яным трызненнi быў голас... а галасы не маняць...

«Гэтым разам усё сур’ёзна, Ною...

Гэтым разам усё сапраўды ўсур’ёз...»

Разгадка ў тым, што вершы зборнiка можна чуць падчас выступлення музычнага гурта «Нельга забыць», лiдэр якога — Мiхал Бараноўскi. Чаргаванне чорных i белых старонак, перанасычанасць шматкроп’ямi, экспрэсiўнасць вобразаў, алюзii i цытаты, суровасць рытмаў... Зборнiк–канцэрт. Зрэшты, часам як вартасцi вершаў, так i iх недахопы абумоўленыя «музычным» паходжаннем — тое, што добра спяваецца i эфектна гучыць са сцэны, не заўсёды зграбна чытаецца ў кнiзе. Бываюць жа песнi, у якiх бясконцыя паўторы абсалютна гарманiчныя. А вось на паперы — ужо раздражняе. Часам музыка згладзiць недасканалую рыфму. Але калi хочаце пазнаёмiцца з цiкавай сучаснай беларускай паэзiяй i займець сваё меркаванне — ёсць шанец.

Пакуль мы расцем

Карэннем унiз,

А сэрцам цягнемся ўверх,

Яшчэ ёсць шанец застацца жывымi:

Гэта значыць, адчуць, як балiць,

i не забыцца нiколi на тое,

Што нельга нiколi забыць.

I адсылка да рамана Уладзiмiра Караткевiча «Нельга забыць» тут зусiм не выпадковая.

Станислав Лем. Возвращение со звезд. Москва, Издательство АСТ, 2016


«Я не взял с собой ничего, даже плаща. Мне сказали, что это не нужно».

Астронавт возвращается на Землю после 127 лет отсутствия.

Впрочем, в хорошей фантастике весь футуристический антураж — только декорации для извечных человеческих проблем. Та, которую решает в этом романе автор, та же, что у Ремарка в «Тенях в раю». Ремарковские герои, участвовавшие в Европе в страшной войне, чувствуют себя чужими в Америке, среди богатой богемы, для которой война — это далеко, экзотика. Астронавты, прошедшие через невероятные испытания, тоже чужие на новой Земле, где в принципе искоренены все опасности. Теперь люди при рождении получают специальную прививку, подавляющую агрессию. Человек будущего не способен ударить другого. И также не способен рискнуть собой ради спасения другого. Все делают роботы, любая прихоть удовлетворена. Можно превратить свою жизнь в сплошной бал. А романтика дальних странствий просто непонятна. И вот астронавты, такие хемингуэевские суровые мачо, в мире, где давно нет дверных ручек и бокса, воспринимаются опасными дикарями. Накачанные великаны, привыкшие к риску, не понимают, что здесь никого не нужно спасать, преодолевать и лезть на рожон. Короче, если бы не любовь — не вписался бы герой, Эл Брегг, в новый мир. Но свалилось на него это огромное непреодолимое чувство. И оказалось, что лишенные агрессии люди тоже могут рискнуть, чтобы спасти любимого человека. Как поступила девушка Эри, избранница Эла. Так зачем тратить огромные ресурсы, осваивая далекие миры, если еще столько нужно сделать на Земле? И чего на самом деле стоит вся эта «суровая романтика» завоеваний? Ответьте сами.

Издания для обзора предоставлены книжным магазином «Академическая книга», Минск, пр-т Независимости, 72.

Советская Белоруссия № 4 (25139). Пятница, 6 января 2017

Заметили ошибку? Пожалуйста, выделите её и нажмите Ctrl+Enter