Обзор книг Кухмистра Верещаки "Сакатала бочачка" и Фазиля Искандера "Созвездие Козлотура"

Из рога всего много


Кухмiстр Верашчака. Сакатала бочачка. Праўдзiвая гiсторыя нашых напояў. Мiнск, Выдавец А.М.Янушкевiч, 2017.

«Крупнiк i старка, шампанскае i такай, пiтны мёд i розныя налiўкi ды настойкi — ад зуброўкi i рабiнаўкi да «калмусоўкi» i «жанiхi», а таксама пшанiчнае пiва, самагон, экзатычны посуд для пiтва ды iнш. — вось галоўныя героi гэтай кнiгi. Зрэшты, папулярныя i экзатычныя напоi ў кнiзе — гэта хутчэй нагода, як у сапраўднай добрай бяседзе. Нагода для гутарак пра нашу гiсторыю, пра лiтаратуру, пра вайну i мiр, пра сяброўства i каханне».

Аўтар мае рацыю: проста пра зборнiк рэцэптаў я б не пiсала. Але гэтая багата iлюстраваная кнiга — экскурс у тую беларускую гiсторыю, якой вы не ведаеце. Дзе за магнацкiм сталом п’юць з разтрухану — вялiкага, цудоўна аздобленага келiха. Дзе ў якасцi чаркi выкарыстоўваецца не толькi туфлiк чароўнай дамы, але i шляхецкая шапка. Дзе ў «аптэчцы прыемнай» кожнай сядзiбы захоўваецца арак, шампанскае ў бедных маёнтках робяць з бярозавiку, а калi ў сям’i нараджаецца сын альбо дачка, у дубовую бочку налiваецца спiрт, бочка закопваецца ў зямлю... Каб праз дваццаць адзiн год з яе выпiлi кiлiшак старкi. Вы прачытаеце пра з’яўленне легендарнай крамбамбулi — яе гiсторыя пачынаецца яшчэ ў XVI стагоддзi, калi галандскi магнат Амброзiй Вермблён заснаваў у Гданьску гарэльню. Дый крупнiк, аказваецца, гэта не толькi полiўка з круп. Гэта яшчэ i моцны напой, якi пры падачы на стол падпальвалi, быццам пунш. Свае расповеды аўтар iлюструе цытатамi з мастацкай лiтаратуры — твораў Дунiна–Марцiнкевiча, Iгнацыя Ходзькi, Адама Мiцкевiча, Адама Кiркора. Вядома, ёсць спасылкi i на знакамiты трактат «Кухарка лiтоўская», цытуюцца гiстарычныя анекдоты i беларускi фальклор.


Фазиль Искандер. Созвездие Козлотура. Время, Москва, 2017.

Критик Наталья Иванова писала, что само это произведение можно уподобить козлотуру — «своего рода кентавру — сатиры и лирики, иронии и медитации». Но дело в том, что по–настоящему яркое и глубокое произведение всегда выламывается за любые жанровые рамки. Эта небольшая повесть заставит и смеяться, и ностальгировать, и что–то переосмыслять для себя самого. Казалось бы, она привязана ко времени — выведение особой породы козлотуров, принимающее масштаб всесоюзной кампании, пародирует кукурузную кампанию Хрущева. Но на самом деле беспощадная аналитика тоталитарной системы, зиждущейся на ура–патриотизме и профанации, исключающей любое критическое восприятие, — универсальна и актуальна во все эпохи. Даже неглупый человек со скептическим складом ума, попав в систему, играет по ее правилам — пускай высмеивая втихую, понимая идиотизм того, чем занимается... Главный герой, начинающий поэт и журналист, попадает на работу в газету «Красные субтропики». Опубликованная именно на ее страницах заметка скромного энтузиаста о скрещивании горного тура и домашней козы вызвала одобрительный отзыв высокого начальства, и начинается козлотуризация всей страны. Поэт отправляется в командировку, чтобы живописать рогатого мутанта со скверным характером. Параллельно в рефлексиях героя мы видим подлинный мир, сложный и прекрасный, не имеющий ничего общего с идеологическими профанациями. «Ночью в горах мы часто смотрели на луну. Мне говорили, что на ней виден пастух со стадом белых коз, но я так и не смог разглядеть пастуха с его стадом. Видно, надо было с раннего детства видеть этого пастуха». Тяжело тому, кто жил в общей лжи, видеть подлинные ценности. И здесь камертоном служат такие, как Фазиль Искандер.

Издания для обзора предоставлены книжным магазином «Академическая книга», Минск, пр-т Независимости, 72.

Полная перепечатка текста и фотографий запрещена. Частичное цитирование разрешено при наличии гиперссылки.
Заметили ошибку? Пожалуйста, выделите её и нажмите Ctrl+Enter